Tájékoztató koronavírus járványról 2020.03.23.

Tisztelt Szülő/Gondviselő!

A koronavírus járvány elleni minél hatékonyabb védekezés érdekében a Kormány március 16- ától elrendelte az iskolákban a tantermen kívüli, digitális munkarendre való átállást. Ezzel kapcsolatban először is szeretném megköszönni Önnek, hogy ebben a mindannyiunk számára nagy kihívást jelentő helyzetben helytállásával és támogatásával segíti gyermekét, gyermekeit abban, hogy iskolai feladataikra, a tanulásra tudjanak koncentrálni.

Röviden szeretném tájékoztatni Önt az új munkarendre való átállás első hetének tapasztalatairól.

Az átállást megelőző napok várakozása után az iskolák döntő többségében nagy lelkesedéssel vágtak bele a tanulók és a pedagógusok is a tantermen kívüli, digitális oktatásba. Úgy látjuk, a pedagógusok nagyon komoly aktivitást mutatnak az online platformokon, nagyon sokat dolgoznak azért, hogy a veszélyhelyzet ellenére gyermekeinknek a lehető legtöbbet adják, ezért mindannyian köszönettel tartozunk nekik. A tanulók számára is nagy élményt és tanulási lehetőséget kínál az új módszer, bár sokaknak hiányzik az iskola és a barátok, köztük olyanoknak is, akik esetleg eddig nem is szerettek oda járni. Ez érthető, ilyenkor látszik, hogy az iskoláknak a tudás és a különféle kompetenciák átadásán túl milyen fontos szerepe van a közösségek megteremtésében.

A tantermen kívüli, digitális munkarendre való átállást azzal is igyekszünk segíteni, hogy az Oktatási Hivatal honlapján a https://www.oktatas.hu/kozneveles/ajanlas_tantermen_kivuli_digitalis_munkarendhez/)
ajánlást tettünk közzé, amely rengeteg használható digitális tananyagot, a tanulók virtuális együttműködését segítő internetes oldalt tartalmaz. Ezt az elmúlt napokban több százezren nézték meg, amit nagyon köszönünk. Az ajánlás fejlesztése és bővítése folyamatos.

Az új munkarend első napjai azt is megmutatták, hogy az átállás a tananyag mennyiségét jelentősen újra szabta, a felénk érkező jelzések szerint jelenleg néhol túl soknak tűnik, néhol pedig a vártnál alacsonyabb az aktivitás. Ezzel kapcsolatban az Oktatási Hivatal honlapján közzétett ajánlásban kértük a tanárokat, hogy figyeljenek oda a tanulnivaló mennyiségére, de teljesen természetes, hogy kell egy kis idő, amíg a kiadott tananyag nagyságrendje mindenhol beáll. Amennyiben Ön úgy érzékeli, hogy az Önök iskolájában aránytalanul nőtt a korábbiakhoz képest a tanulnivaló mennyisége, kérem, ezt helyben egyeztesse a szülői szervezet az iskola vezetésével.

A tanulás azonban nem csak digitális eszközökön történhet, hiszen feladatokat, olvasnivalót a hagyományos tankönyvekből is fel lehet adni. Emellett az M5 tévécsatorna iskolatévé lett, és minden nap a tanulásban segítséget jelentő műsorokat ad. Hisszük, hogy a digitális tananyagok, a rendelkezésre álló digitális eszközök és a gyerekeknél lévő tankönyvek, a TV adások és a központi módszertani segítség együttesen mindenki számára lehetővé teszi a tanulást ebben a rendkívüli helyzetben.

Ahogyan a Kormány erre vonatkozó határozata is kimondta, amennyiben a szülő azt indokolt esetben (például munkavégzése érdekében) igényli, a területileg illetékes tankerületi központ megszervezi a kiscsoportos gyermekfelügyeletet.

Arról is tájékoztatom, hogy kértük az iskolák vezetőit az iskolapszichológusok feladatkörének átgondolására és arra, hogy az előttünk álló időszakban telefonos vagy online megoldások segítségével nyújtsanak mentális segítséget azoknak a gyerekeknek, akik nehezebben birkóznak meg a tartós otthonlét, a bezártság, illetve a járvánnyal kapcsolatos megterhelő hírek okozta lelki megpróbáltatásokkal.

Tisztelt Szülő! Szeretném még egyszer megköszönni Önnek eddigi segítségét! A jelenlegi helyzetben nagyon fontos, hogy gyermekeink élete a lehető legszervezettebben folytatódjon, hogy energiáikat és figyelmüket a tanulásra fordítsák, és ebben minden támogatást megkapjanak. Ennek fenntartása közös felelősségünk, amelyhez további kitartását és együttműködését kérem. Egyúttal tájékoztatom, hogy a jövőben is igyekszem Önt tájékoztatni a tapasztalatokról és a legfontosabb tudnivalókról.

Budapest, 2020. március 23.

Dr. Maruzsa Zoltán

köznevelésért felelős államtitkár

Koós Eszter Ágnes bemutatkozása

Kedves Leendő Első Osztályosok, Kedves Szülők!

A jövő tanévben szép feladat vár rám. Én vezethetem be az első osztályt a betűk és a számok világába. Mivel személyesen most nem találkozhatunk, ebben a rövid levélben szeretnék bemutatkozni.

   Koós Eszter Ágnes, Eszter néni

    Hat éve tanítok itt, a Járdánházi IV. Béla Általános Iskolában, napközis nevelőként kezdtem. A jelenlegi nyolcadikos osztállyal –egy év megszakítással- negyedikes koruk óta dolgozom együtt mint osztályfőnök, illetve a mostani negyedik osztálynak én voltam az első osztályos tanító nénije. Korábban a Várkonyi Általános Iskolában tanítottam, illetve a Sátai Általános Iskolában volt elsős osztályom. A szakterületem főleg a nyelvoktatás.

    Első osztályos tanítóként célom lesz egy jó osztályközösség kialakítása, ahol a gyerekek megtanulják tisztelni, segíteni és elfogadni egymást. Fontos,hogy a diákok következetes, türelmes munkával a tananyagot elsajátítsák, olyan alapokat szerezzenek, amire a későbbiekben biztosan építhetnek majd. Munkamódszeremet jellemzi, hogy tanóráimat szívesen színesítem játékos, mozgásos feladatokkal, zenével és énekkel. Az olvasást hagyományos, szótagoló módszerrel tanuljuk. A tanulókat egyéni képességeik alapján fejlesztjük. Tantermeink jól felszereltek, a tanulók hamar megismerkedhetnek a digitális oktatás előnyeivel is. Egy vidám és békés légkört szeretnék kialakítani, ahová szívesen jönnek a gyerekek és ahol barátokra is találnak. A tanulók harmónikus fejlődése érdekében fontos a szülőkkel való jó kontaktus megléte is.

Ősztől szeretettel várom a leendő elsős tanítványaimat!

Tájékoztatás új munkarendről 2020.03.09.

Tisztelt Szülők!

A koronavírus járvány terjedése miatt a Kormány a 1102/2020. (II.14.) Kormány határozatában (továbbiakban: Határozat) döntött a köznevelési és szakképzési intézményekben új munkarend bevezetéséről.

A Határozat szerint 2020. március 16. napjától az iskolában a nevelés-oktatás tantermen kívüli munkarendben kerül megszervezésre. Tehát nem az oktatás felfüggesztéséről van szó, hanem a munkarend megváltoztatásáról. Ezzel együtt jelentősen megnő a szülő, gyermek felelőssége a tanulmányi követelmények teljesítése érdekében végzett tevékenységet illetően. Különös tekintettel arra, hogy a Határozat visszavonásig érvényes, melyek időtartama nem ismert.

A Járdánházi IV. Béla Általános Iskola nem zárja be kapuit. Az intézmény valamely vezető beosztású tagja az eddig megszokott időszakban (8.00 – 16.00) a helyszínen tartózkodik. A pedagógusok csak abban az esetben tartózkodnak az iskolában, ha a digitális, vagy más, de személyes találkozást kerülő tananyag kijelölést, tanulási folyamatot ellenőriznek, és azt otthonról nem tudják megvalósítani. Velük az eddig megszokott módon (Facebook csoport, telefon, stb) tarthatják a kapcsolatot.

A Határozatban foglaltak szerint az intézmények megszervezik a tanulók napközbeni kiscsoportos felügyeletét, abban az esetben, ha az otthon nem megoldható.

Felhívom a szülők figyelmét, hogy kiscsoportos felügyelet esetben is magasabb a fertőzésveszély, mintha otthon lenne a gyermek!!

(Kérem azonban azt is, hogy a gyermekek felügyeletét ne bízzák idősebb személyekre, mert ők különösen veszélyeztetettek a megbetegedésben, míg a gyermekek elsősorban vírushordozók, de a tapasztalatok szerint ők ritkábban betegszenek meg.)

A felügyelet írásos igénylése a szülő feladata, az iskola nem automatikusan látja el ezt a feladatot. Mivel a személyes látogatás nem megvalósítható az előzetes igénylés történhet telefonon, interneten is. Az igénylés 2020.03.16. (hétfő) 11.00 óráig meg kell, hogy történjen!!!

A szociális és gyermekétkeztetés, mint Önkormányzati kötelező feladat, továbbra is ellátásra kerül. Az épületben tartózkodó, kiscsoportos felügyeletben részt vevő gyermekek a helyszínen ebédelhetnek. A távol lévő tanulók számára az Önkormányzat a házhoz való kiszállítás megoldásán dolgozik. Akik eddig is részt vettek az étkeztetésben azok számára automatikusan, (a kialakult helyzetre tekintettel ingyenesen) jár az étkeztetés. Azok a tanulók akik eddig nem vettek részt a gyermekétkeztetésben, de – szintén a kialakult vészhelyzet miatt – a szülők igényt tartanak rá írásban igényelhetik a részvételt, szintén az iskolától.

Az oktatással, valamint minden, az iskolával kapcsolatos kérdésben érdeklődni a következő telefonszámokon lehet 8.00 – 15.30 óra között:

06-48/713-902 – titkárság 06-30/844-12-69 – titkárság

06-30/843-95-10 – igazgató (Kérem, csak abban az esetben használják ezt az elérhetőséget ha okvetlenül szükséges, mert esetenként akadályozhatják, veszélyeztethetik az operatív irányítási feladatokat!!!

Végezetül ismét felhívom a kedves pedagógusok, szülők, tanulók figyelmét, hogy a siránkozó, pánikkeltésre alkalmas bejegyzésektől tartózkodjanak. Nem old meg semmit, csupán az amúgy is feszült helyzeten rontunk vele. A nyugodt, higgadt problémamegoldásra koncentráló cselekvés ideje van, nem a hisztériáé!!!